Chinaski

8. března 2008 v 21:13 | LucY |  Hudební skupinky
Září 1980
Na začátku školního roku se v Jičíně poprvé potkávají (v 5. třídě ZŠ) budoucí dlouholetí kamarádi Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný).

1987
Vzniká první hudební seskupení v plném slova smyslu - Starý hrady. Duo "Grohman - Novotný" získává na inzerát spoluhráče (Kopiary, Jampílek). Zkoušky probíhají v zámku Staré Hrady (odtud název). Jelikož kapela nikdy neudělala tehdy pro veřejné vystupování nezbytné přehrávky, vystupuje vždy pololegálně - zpravidla jsou koncerty zaštítěny soukromou oslavou narozenin apod.

1988
Grohman a Novotný začínají poslouchat punk, Kopiary s Jampílkem směřují k metalu, takže se jejich cesty záhy rozcházejí. Vznikají St.Hadry, které se orientují na veselou punkově zaměřenou muziku. Kapela zkouší ve Veliši u Jičína v domě Grohmanů poté, co byli vyhnáni ze Starých Hradů po jednom násilně ukončeném koncertu příslušníky VB v zámku ve Starých Hradech (klidnou východočeskou vesničku tehdy navštívilo množství pankáčů). Novotný je přijat na Pražskou DAMU, kde se seznamuje s Rajchertem a Seydlerem (později divadelní režisér). Vznikají první dochované nahrávky ze zkušebny - kazety The Final Condom a Organizovaná radost, na kterých se objevují písně, z nichž některé jsou dodnes součástí repertoáru Chinaski.

1995
Duben - vzniká logo Chinaski - svítící žárovka symbolizující zdroj pozitivní energie. Petr Rajchert se začíná prosazovat jako herec na televizní obrazovce, kde vedle pohádkových postav získává jednu z hlavních rolí připravovaného seriálu Život na zámku, ve kterém se objeví i hudba a logo Chinaski.

Září - natáčení prvního klipu Chinaski Pojď si lehnout

Listopad - vychází první album Chinaski, křest desky v domácím Jičíně (25.11.)

1998
Červen - Chinaski hrají na stadionu Sparty Praha při oslavě zisku titulu mistra fotbalové ligy 97/98. Akce je předčasně ukončena sprškou kamení několika "skalních fandů Sparty". Kapelu vyhánějí pokřiky Smrt feťákům! apod. Nepomáha ani vystoupení Horsta Siegla... Kolektiv feťáků absolvuje v červnu také čtnáctidenní soustředění v klubu AION v Lomnici n.Popelkou a plodí skladby na třetí desku.

1999
Květen - 17. května vyšla další deska Chinaski, která nese název 1.signální.

2000
Červen - Chinaski odjíždějí na čtrnáct dní opět do Chomutova, kde zkouší materiál na novou desku a tmelí kolektiv. Výsledkem tmelení je sestava: Michal Malátný - zpěv, kytara; Franta Táborský - zpěv,kytara; Macrela Chmelířová - baskytara; Štěpán Škoch - zpěv, saxofony, flétny; Petr Kužvart - zpěv, trubka, perkuse; Pavel Grohman - bicí.
Pokud se ptáte, kde se noví členové vzali, tak: Petr hrál s Pavlem ve skupině Odvážná Srdce (viz. 1992), Štěpán hrál s Petrem v Šumu Svistu, a Macrela hrála stejně jako Franta v Prášku.

2001
Únor - do hlasování Cen Akademie se vloudila drobná chybička, takže při prvním hlasování zvítězila Lucie spolu s Chinaski, ale nakonec bylo všechno jinak. 2. místo za Monkey Business a před Lucií.

2003
Březen - 20.3. hudební ceny Anděl 2003 - Chinaski vítězí v kategorii píseň roku s hitem 1970

Říjen - vychází deska toho nej od Chinaski "Premium 1993 - 2003", jejíž křest proběhl v Lucerna Music Baru 30.10.

2004
Listopad - 8.11. - vycházejí dětské Autopohádky

Prosinec - 9.12. křest obou nových desek v pražské Lucerně
Český Slavík 2004 - historický úspěch, 2. místo v kategorii skupina roku a 27. místo pana Michala Malátného v kategorii zpěvák roku

2005
Září - singl Tabáček se pouhý měsíc od vydání stal nejhranější písní v českém éteru. V pondělí 26. 9. vyšlo v pořadí šesté řadové album Chinaski s názvem Music Bar. Pouhý den po oficiálním uvedení na trh se album Music Bar stalo s více než 23 000 prodanými nosiči platinovým.

Říjen - deska Music Bar se po pouhém týdnu stala nejprodávanější deskou v české republice

Listopad - startuje zatím největší turné v historii skupiny Chinaski, které vrcholí koncertem v pražské T-Mobile aréně. První polovinu tour vidělo odhadem 40.000 diváků, řada koncertů je vyprodána už v předprodeji.

Prosinec - pokračuje velkolepé tažení Českem, T-Mobile aréna hlásí vyprodáno (15.000 diváků). Music bar tour tak vidělo odhadem přes 70.000 diváků. Host turné Zuzana Smatanová získává slovenského Zlatého slavíka. 10. prosince 2005 získávají zlatého Českého slavíka i Chinaski.

2006
Červen - nejnovější videoklip Chinaski Vedoucí vstupuje 17. června do nejsledovanějších českých hitparád ESO a T-Music.

Září - píseň Vedoucí se stala absolutně nejhranější písní v českém rozhlasovém éteru.

2007
Březen - vrcholí přípravy na natáčení nové desky s pracovním názvem "7" (jde o sedmou řadovou desku v diskografii Chinaski). Celkově je připraveno 36 písní, ze kterých do finále postupuje šestnáct. Rozhodnuto je i o osobě producenta - stává se jím opět Michal Dvořák z legendární Lucie, za přispění Milana Cimfeho. .

Červenec - 07.07.07 v 07:07 odvysílala Evropa 2 v premiéře nový singl Zadarmo. První týdny vysílání doprovázela kuriózní asituace, kdy naprosto běžné slovo "jebe" podlehlo cenzuře a bylo "vypípáno". Startuje i nový oficiální fanklub Chinaski. Michal natáčí film "Chyťte doktora" kde se představí v hlavní roli po boku Táni Vilhelmové. Chinaski vystupují na českých a slovenských festivalech, mj. na Rock for People v Hradci Králové.

Srpen - po několika týdnech se singl Zadarmo stává nejhranější českou písní v rádiích. Začátkem měsíce točí Chinaski v OC Šestka za účasti fanoušku klip k prvnímu singlu Zadarmo, režisérem je oblíbený Pavel Sadílek (1970, Vrchlabí). 10.srpna je album 07 dokončeno.

Září - vychází remasterovaná edice alba Dlouhej kouř. Klip Zadarmo se stal takřka vzápětí druhým nejhranějším klipem na Óčku. Píseň Zadarmo je nehranější českou písní na Slovensku (celkově 11.). 17.9.07 vychází nové CD Chinaski s názvem 07 (Nula sedum).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni, jestli jsi tu byl

click

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama