Infekční onemocnění

17. března 2008 v 17:39 | LucY |  [..Nezařazené..]
Infekční onemocnění neboli infekce je chorobný stav, při kterém dochází k poškození hostitelského makroorganismu prostřednictvím parazita, který narušuje vnitřní prostředí makroorganismu, aby tak získal prostředí k vlastnímu růstu a množení.
Míra závažnosti infekce je dána tzv. choroboplodností neboli patogenitou, která závisí na vlastnostech parazita (Patogenu), mezi něž patří délka inkubační doby, produkce toxinů aj.
Mezi parazity řadíme baktrie, viry, prvoky, některé druhy červů a členovců a v poslední době i zvláštní druh patogenních proteinů známých jako priony.
Makroorganismus se infekci brání prostřednictvím imunitního systému.
Lékařská věda se proti těmto nákazám brání řadou léčiv (například antibiotiky proti baktériím), jejichž hlavním cílem je maximálně poškodit (zahubit nebo alespoň omezit růst) parazita a zároveň minimálně poškodit napadený makroorganismus.
Nakažlivá nemoc (zvaná i komunikativní nemoc) je infekční nemoc, která je schopna přenosu z osoby nebo živočicha na dalšího. Nakažlivé nemoci se často rozšiřují přímým kontaktem s osobou, kontaktem s tělesnými tekutinami infikovaných osob nebo s objektami, které infikované osoby kontaminovali.
bakterie Malarie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni, jestli jsi tu byl

click

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama