Luis Royo

15. března 2008 v 10:09 | LucY |  Osobnosti

Luis Royo (*1954)

španělský malíř

Luis Royo přišel na svět roku 1954 v Olalla, Teruel (Španělsko)….Ve věku 6 měsíců se s rodiči stěhuje do města Zaragoza ,kde žije prakticky dodnes.Již odmala měl rád kreslení,ale pod tlakem rodičů,kteří se báli ,že by se jako malíř neuživil,začal studovat obor stavební kreslíř na Industrial Mastery School.Brzy, ale podle vlastních slov zjistil,že je mu bližší výzdoba a vnitřní design. Proto ve studiu pokračuje na Applied Arts School v Zaragoze a zároveň v této době (1970-71) navštěvuje kurzy na umělecké škole.
Po ukončení studii pracuje 8 let jako designér a navrhuje vnitřní prostory budov.Součastně s touto prací se věnuje i vlastní tvorbě. Ovlivněn stylem Rafaela Canogara maluje olejem mezi lety 1972-76 velké malby kritizující společnost, policii atd, které následné vystavuje. Vše vrcholí rokem 1977,kdy jeho malby jsou vystaveny v několika městech Španělska. Píše se rok 1978 a L.R. okouzlil Francouzský comics a hlavně práce umělců jako Enki Bilal a Moebius. Po rozvaze roku 1979 opouští práci ve studiu a naplno se vrhá do tvorby comicsů pro časopisy a fanziny.Uzavírá se před společností a během pár let vyprodukuje množství comicsů, s kterými následně objíždí ve Francii různé comicsové vydavatelství.
V roce 1983 přichází pro kariéru L.R. další zlom a to když na výstavě comicsu Comic Fair v Zaragoze potkává Rafaela Martíneze. Ten mu navrhuje,aby pro Norma Editorial vytvořil 5 ilustrací. Royo zakázku přijímá a tak začíná jeho spolupráce s vydavatelstvím Norma Editorial ,která trvá dodnes.
Luis Royo opouští comics a vrhá se naplno do tvorby ilustrací, které mu přinášejí netušenou svobodu. Jeho práce opouštějí zemi a jsou často publikovány takřka celosvětově.
Paralelně s ilustrací se ještě věnuje comicsu,roku 1985 mu u Colección Rambla vychází některá jeho alba. Kapitolu tvorby comicsu uzavírá následující rok u Ikusager Ediciones S.A. vydáním experimentálního alba Desfase. Od této doby se již ke comicsu nevrací a věnuje se dál jen ilustraci na přebaly knih. V této době je jeho hlavní technika airbrush ,ale nebojí se experimentovat a hledat stále nové techniky malby. Jednotícím tématem jeho maleb je pak lidské tělo, hlavně krásné ženy a nestvůry,které umísťuje do různých středověkých,ale i budoucích světů.
Další milník v kariéře Luise Royoa nastává roku 1992, kdy Norma Editorial vydává album Woman,výběr autorových ilustracích za posledních 8 let. Album je tak úspěšné,že vychází ještě ve Francouzské a Německé mutaci. Royo je konečně naplno objeven jako vynikající malíř, díky tomu pořádá výstavy svých originálů, na kterých ukazuje krásu ženského těla. Neusíná,ale na vavřínech, snaží se dál posouvat své malby dál a dál. V jeho díle se vedle airbrush začíná více objevovat pastel ,ale i olejové barvy, které podtrhují výslednou barevnost hotového díla.
Roku 1994 vychází pod Normou Editorial další album MALEFIC, toto album je zároveň vydáno i ve Francii, Itálii atd. Úspěch tohoto alba ilustruje i fakt, že mu časopis Heavy Metal věnoval celou jednu stranu.
Následující rok zastihuje Royoa jíž jako známého fantasy a scifi ilustrátora,navazuje nové spolupráce např. s vydavatelstvími Ballantine, Doubleday či s Penthouse Comics, Marvel atd.
V roce 1996 se malířův obraz objevuje na přední straně časopisu Penthouse, ten navíc obsahuje i krátký článek o autorovy. Luis Royo v tomto roce získává i druhé místo SPECTRUM III o nejlepší fantasy malbu. Navíc mu u Normy vychází další velké album maleb a kreseb SECRETS.
Rok 1997- jeho ilustrace jsou takřka všude, ilustruje mnoho významných knih a časopisů. Heavy Metal mu svěřuje malbu obalu k 20 výročí časopisu, navíc se Royo podílí i na ilustracích k filmu Heavy Metal: Fakk2 s Julie Strain. Pro velký zájem jdou vydána alba WOMEN a MALEFIC i pro Americký trh.
Že je autor velmi plodný a jeho díla neztrácí kvalitu, svědčí i fakt, jakým tempem autor vydává s Normou Editorial nové alba.
Tvorby :
WOMEN
MALEFIC
SECRETS
DREAMS
PROHIBITED BOOK
CONCEPTIONS
THE LABYRINTH: TAROT
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anetkka&Šárinkka Anetkka&Šárinkka | Web | 15. března 2008 v 10:09 | Reagovat

achoojky nechceš se přihlásit do SONB?kdyžtak písni na blogísek budeme rády

2 petr petr | Web | 15. března 2008 v 10:10 | Reagovat

cau mas ten nejlepsi blog jaky jsem kdy videl a to jsem jich videl urcite doporucim pls podival(a) by ses na moje stranky

PS : mas mazec design

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama