Metallica

8. března 2008 v 21:08 | LucY |  Hudební skupinky
Datum založení:1981
Členové:Lars Ulrich (bicí) , Kirk Lee Hammet (kytarista) , Robert Trujillo (baskytara) , James Hetfield (zpěv, kytara)
Jedna z nejvýraznějších metalových kapel, klasikové tohoto stylu (zpočátku řazeni k odrůdě thrash nebo speed). Sami přiznávají prvotní vliv Black Sabbath. Navíc výborní instrumentalisté. Skupina vzniká v r. 1981 v americkém Norwalku (poblíž L.A.), když se L. Ulrich (nar. 1963, původem Dán, hrával i s Diamond Head) setkává s J. Hetfieldem (nar. 1963). Ten působil v kapelách Obsession a Leather Charm. Společně pak v L.A. nahrávají skladbu Hit The Lights (s kytaristou Lloydem Grantem) pro kompilaci Metal Massacre. Následně se připojují McGowney a na jaře 1982 Mustaine. (Tutéž skladbu nahrávají ještě jednou.)

V r. 1982 se v kapele mihl kytarista Jeff Warner a R. McGowneyho střídá C. Burton (nar. 1962, ze sk. Trauma). O rok později se stěhují do New Jersey, D. Mustaine je vyhozen (poté zakládá sk. Megadeth) a novým kytaristou se stává K. Hammet (nar. 1962, ze sk. Exodus). V té době Metallica začíná natáčet vysoce hodnocené 1. album. Dobře si vede i album "Ride The Lightning" (1984) a ještě lépe výborná deska "Master Of Puppets" (1986). Kapela se zároveň stává velkou koncertní atrakcí a hodně se věnuje živému vystupování.

V září 1986 umírá při autobusové nehodě C. Burton a post baskytaristy poté zaujímá J. Newsted (nar. 1963, ze sk. Flotsam And Jetsam). V r. 1988 se kapela účastní turné Monsters Of Rock a v Anglii se prosazuje hitem Harvester Of Sorrow. Velmi úspěšné je i album "... And Justice For All" (1988) a z něho pocházející skladba One (následně za ni dostávají Grammy).

Stejně je rok poté oceněna i skladba Stone Cold Crazy pro kompilační album Rubáiyát. Vrcholem komerčního úspěchu se stává deska "Metallica" (1991) znamenající 1. příčku v amer. i v angli. žebříčku. I ta dostala Grammy. Album "Load" (1996) naznačuje další posun ve zjemnění soundu (s názvuky popu a country).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni, jestli jsi tu byl

click

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama