Parkour

30. března 2008 v 10:37 | LucY |  [..Nezařazené..]
-je disciplína francouzského původu,
-základem je schopnost dostat se z bodu A do bodu B (a také zpět) bezpečně, plynule a účinně (efektivně) za použití vlastního těla.
-pomáhá v překonávání libovolných překážek v okolním prostředí - od větví přes kameny a skály až po zábradlí a betonové zdi - a může být provozován jak ve městě, tak na venkově.
-muž provozující parkour je traceur, žena pak traceuse
-parkour se zaměřuje na trénink účinných pohybů a rozvoj těla a mysli, aby se člověk ve všech situacích (a především kritických) uměl pohybovat klidně a sebejistě.
TECHNIKA:
Každá překážka, se kterou se traceur setká, představuje unikátní výzvu k překonání efektivním způsobem, v závislosti na stavbě těla, rychlosti, úhlu náběhu, tvaru překážky apod. Parkour se zabývá tréninkem těla a mysli za účelem zlepšení schopnosti reagovat na překážku technikou, která funguje. V mnoha případech závisí efektivita na rychlém přesouvání těžiště a využití pohybové energie k rychlému provedení "nemožných" nebo velmi náročných tělesných pohybů. Absorpce a přesouvání energie je důležitým faktorem - provedení parakotoulu snižuje náraz na nohy a páteř a dovoluje traceurovi skoky z výšek, které jsou například gymnastikou či akrobacií považovány za příliš velké. Jde o pohyb, který vám pomůže dosáhnout nejlepšího výsledku při útěku či běhu od/k někomu/něčemu. Když se traceur někam dostane, musí být schopen dostat se zpět. Ovšem ne nutně za použití stejných technik.
Navzdory tomu existuje několik základních technik, které jsou oblíbené pro jejich všestrannost a účinnost.
Nejdůležitější je ovládnout skok a dopad. Parakotoul, používaný pro zmírnění dopadu a přenos pohybové energie vpřed, je často zdůrazňován jako naprosto nejdůležitější technika. Především nezkušení traceuři se potýkají s kloubními problémy kvůli skokům z velkých výšek a špatným dopadům a parakotoulům.
VYBAVENÍ:
Vybavení se v podstatě skládá jen z:
  • Pohodlné sportovní obuvi, která je lehká, s dobrou přilnavostí, oporou nohy a tlumením dopadů. Občas se využívají gelové vložky.
  • Zřídka také z rukavic, které chrání ruce proti oděru.
  • Traceuři někdy trénují bosí, aby se uměli pohybovat efektivně nezávisle na vybavení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 eRal eRal | 27. srpna 2009 v 20:41 | Reagovat

hmm znaš naky metal-rock songy co se hodik parkour ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama