Skotsko

12. března 2008 v 20:23 | LucY |  Referáty, knihy, poezie i próza
Skotsko je autonomní země Spojeného Království Velké Británie a Severního Irska, rozkládající se v severní polovině ostrova Velké Británie a na přilehlých ostrovech (celkem 790).
Hlavní město Skotska je: Edinburgh
Největším městem Skotska je: Glasgow
Jazyky: angličtina, skotská gaelština a skotština. Gaelštinou hovoří asi 1% Skotů, především na severozápadě Skotska. 1,5 milionů Skotů hovoří také skotštinou.
Skotsko je součástí Spojeného království, má však stále svůj nezávislý právní a politický systém (v mezích britských zákonů). V tomto ohledu nastala zajímavá situace, která dovoluje skotským poslancům zasedajícím v Britském parlamentu spolurozhodovat o otázkách Anglie, neboť ta nemá svůj vlastní parlament, naproti tomu o určitých skotských záležitostech rozhoduje výhradně Skotský parlament, v němž angličtí poslanci nemají účast.
Měna: Skotskou libru. Bankovky a mince, jež se tvarem a rozměrem neliší od anglických, jsou vydávány v několika modifikacích a směňují se s anglickými kurzem 1:1. V zahraničí akceptují skotské bankovky ke směně, až na výjimky, jen největší banky a směnárny.
Historie: První osadníci přišli na území dnešního Skotska pravděpodobně v Době ledové asi před 11 000 lety. První vesnice podle vykopávek vznikaly cca okolo 6000 p.n.l. Průkazné písemnosti o Skotsku pocházejí z dob příchodu Římanů, kteří zemi nazývali Kaledonie. Toto území nebylo díky silnému odporu zdejších barbarských kmenů nikdy dobyto Římskou říší. Za zakladatele Skotska se považuje dalriadský král Kenneth Mac Alpin, který si roku 843 podmanil Říši Piktů a založil království Alba, bezprostředního předchůdce Skotského království. Všichni byli podřízeni skotskému velekráli. K významným společenským změnám došlo ve Skotsku v druhé polovině 11. století, za vlády skotského velekrále Malcolma III., a to především v oblasti práva, majetkových vztahů a v systému následnictví. Reorganizována byla také skotská křesťanská církev. Malcolm III. zavedl v zemi zvyky a zákony převzaté z Anglie. Po vytvoření anglického království muselo Skotsko čelit sílícímu tlaku Anglie, a vedlo s ní dlouhé války, které obě země značně vyčerpávaly. Ve 14. století se objevil William Wallace, který táhnul na jih a dobyl York, čímž zvedl morálku vyčerpaným Skotům. Další významnou osobou skotské historie byl bezesporu Robert Bruce, pokračující v myšlenkách popraveného Wallace, ovšem jinými prostředky. Dne 1. května 1707 došlo Aktem o unii ke vzniku Království Velké Británie. 1. ledna 1801 se pak Skotsko stalo jednou ze čtyř zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.
V moderních dějinách stojí za zmínku vliv průmyslové revoluce a zámořských objevů na ekonomický vzrůst Skotska. Obchody se zámořím, výroba lodí a průmyslového zboží napomohly Skotsku k ekonomické prosperitě. Ne nevýznamnou událostí je také objevení ropných nalezišť v Severním moři a znovuobnovení Skotského parlamentu.
Členění Skotska:
Od 1. dubna 1996 se Skotsko člení na 32 správních oblastí (unitary authorities):
 1. Inverclyde
 2. Renfrewshire
 3. Západní Dunbartonshire
 4. Východní Dunbartonshire
 5. Glasgow
 6. Východní Renfrewshire
 7. Severní Lanarkshire
 8. Falkirk
 9. Západní Lothian
 10. Edinburgh
 11. Střední Lothian
 12. Východní Lothian
 13. Clackmannanshire
 14. Fife
 15. Dundee
 1. Angus
 2. Aberdeenshire
 3. Aberdeen
 4. Moray
 5. Highland
 6. Západní ostrovy
 7. Argyll and Bute
 8. Perth a Kinross
 9. Stirling
 10. Severní Ayrshire
 11. Východní Ayrshire
 12. Jižní Ayrshire
 13. Dumfries a Galloway
 14. Jižní Lanarkshire
 15. Scottish Borders
Kultura:
- významná Skotská hudba, literatura a sport
- hudba je spjata se starou gaelskou kulturou a skotskými dudy, housle, akordeon, ale také harfa.
- k hudbě patří také skotský tanec (scottish dancing).
literatura se píše: skotskou gaelštinou, angličtinou, skotštinou, francouzštinou a latinao. nejznámější literáti: Robert Burns, Walter Scott, Arthur Conan Doyle a Irvine Welsh.
tradiční sporty: fotbal, rugby, golf, koňské dostihy, automobilové závody, tenis, atletika a další
Skotská vlajka
Skotský znak
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni, jestli jsi tu byl

click

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama