Teorie Relativity

24. března 2008 v 20:07 | LucY |  [..Nezařazené..]
Obecná relativita nebo obecná teorie relativity je základní fyzikální teorie gravitace formulovaná Albertem Einsteinem, která opravila a rozšířila Newtonův koncept gravitace, především v makroskopickém měřítku planet a hvězd.
Einstein se v ní zabýval povahou času a prostoru, ukázal jejich sepjetí a zformuloval sadu rovnic, z nichž tu jednu zná úplně každý: E = mc2
Tato rovnice říká, že energie tělesa (E) je závislá na násobku hmotnosti tělesa (m) a druhé mocnině rychlosti světla (c). Zjednodušeně řečeno to znamená, že hmotnost tělesa je volně zaměnitelná s energií, tj. že hmotnost JE energie a naopak. Mimo uvedené E=mc2 vyvodil Einstein celou řadu navazujících rovnic, z nichž vyplývají mnohem zajímavější věci:
1.) Rychlosti světla může dosáhnout jen světlo, či jiná podobná částice. - Je to způsobené tím, že čím rychleji se hmotné těleso pohybuje, tím roste i jeho hmotnost a bylo by potřeba nekonečně velkého množství energie, aby dosáhlo rychlosti světla (nicméně může se jí blížit).
2.) Rychlost světla je nepřekročitelná. Co je tím míněno, si můžeme ukázat na klasickém příkladě: řekněme, že máte dvě opačným směrem jedoucí auta, každé se pohybuje rychlostí 30km/h. Z toho vyplývá, že auta se od sebe vzdalují rychlostí 60km/h. (30+30). Vezmete-li ale 2 paprsky světla (každý o rychlosti 300 000 km/s) a pošlete opačným směrem sobě, tak zjistíte, že se vzájemně nevzdalují rychlostí 600 000 km/s, ale jen 300 000 km/s! Zní to absurdně, odporuje to zdravému rozumu, ale je to tak. Vlastně se dá říct, že celá moderní fyzika odporuje zdravému rozumu. Zajímavé ovšem je, že všechna měření a pozorování nasvědčují tomu, že zdravý rozum se prostě plete. Myšlenka, že nelze dosáhnout rychlosti vyšší než 300 000 km/s je základem, na níž Einstein postavil celou svou teorii o prostoru a času. A v souvislosti s tímto se konečně dostáváme k tématu této části článku:
3.) Při cestování ve velmi vysokých rychlostech dochází k tzv. dilatici času. Zjednodušeně řečeno to znamená, že čím rychleji se pohybujete, tím pomaleji ubíhá čas. Zní to dost divně (stejně jako bod 2), ale jedná se o dokázanou skutečnost, která byla potvrzena mnoha pokusy a pozorováními. Např. vědci vzali dvoje atomové hodiny (nejpřesnější hodiny, jaké lidstvo zatím sestavilo), jedny hodiny nechali na Zemi, druhé umístili na družici, jež Zemi obíhala rychlostí 3,064 km/s (tzv. kruhová rychlost). I když se družice pohybovala pouze asi na úrovni jedné stotisíciny rychlosti světla, po jejím vyzvednutí z vesmíru a porovnání jejích hodin s těmi, co zůstaly na povrchu Země, se zjistilo, že ony "vesmírné hodiny" se o něco zpozdily! Čas tedy při vysokých rychlostech ubíhá pomaleji, z čehož vyplývá možnost cestování v čase směrem do budoucnosti.
Zdroj: Zde
Podle mě je tohle vážně zajmavé téma, avšak dává mi docela zabrat všemu porozumět. Přečetla jsem si to asi 10x, ale stále mi vrtá plno věcí hlavou. Také tu není všechno, doporučuji přečíst si celý článek na původní stránce. A budu ráda, když se k tomu také vyjádříte. Zajmalo by mě, jestli vás zajmá toto téma či naopak a zda-li dokážete porozumět. Nechápu hlavně to světlo (2.). To je podle mě dosti náročné na přemýšlení, tak kdyby to dokázel někdo pochopit, byla bych ráda, kdyby se mnou o tom poklábosil a pokusil se mi to vysvětlit. Doufám, že se vám článek líbí a taktéž i téma:).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama