Satanismus

15. srpna 2008 v 12:19 | LucY |  [..Satanismus..]
Jako satanismus se označuje kult křesťanského "padlého anděla" Satana, chápaného jako protiklad Boha. Protože pro křesťany je Bůh zdrojem veškerého dobra, je Satan naopak ztělesněním zla, a satanismus proto lze ve většině jeho forem chápat mj. jako negaci tradičního křesťanství, touhu vymezit se proti němu a do značné míry i znechucení většinovou společností. Pro tento negativní charakter se satanismus obvykle nezařazuje mezi křesťanské směry, i když z křesťanské teologické tradice vychází a v řadě svých směrů je ideově na křesťanství závislý.
Satanismus není organizačně ani myšlenkově jednotný, během historie vzniklo mnoho různých hnutí, sekt a ideologií označovaných jako satanistické. Vedle tohoto filozofičtějšího satanismu ovšem existovaly a existují i satanistické socio-patologické skupiny a jedinci, pro něž satanismus mimo jiné znamená přinášení krvavých obětí nebo páchání jiných zločinů.
Příznivci satanismu používají různé symboly, sloužící k mnoha rozličnými účelům. Nejčastějšími jsou bafomet (obrácený pentagram s hlavou kozla), číslo 666 a Petrův Kříž (obrácený kříž).
Bafomet
číslo 666
obrácený kříž
Hudba
Nejvíce ovlivňuje satanismus metalovou hudbu, obzvláště její "tvrdší" a "temnější" odnože jako například black metal, death metal nebo grindcore, mezi skupiny hrající tyto žánry patří například Dimmu Borgir,Cradle of Filth,Mayhem nebo Cannibal Corpse. Satanistická témata se však objevují i v například v textech heavy metalových skupin jako jsou například Iron Maiden, Guns N' Roses nebo AC/DC. Z křestanských kruhů a od hudebních laiků často přicházejí útok na heavy metal ,jako "kolébka zla" ,díky satanistickým textům a symbolům. Jedná se však jen o neškodnou uměleckou masku. Stejné obvinění byla v šedesátých letech vynášeny nad obyčejným rock'n'rollem nebo rockem. Stejně tak jsou nepodložená tvrzení, že se na koncertech "satanistických" skupin ve velkém prodávájí a konzumují nelegální drogy, narozdíl od od různých house party a diskoték, kde jsou bohužel různé chemické preparáty poměrně běžnou záležitostí, se metalisté spokojí pouze s alkoholem a ani s jeho požíváním to není zas tak divoké.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama