Duben 2010

Rastafariánství anebo Co možná ještě nevíte

27. dubna 2010 v 9:25 | LucY
...
Rastafariánství či rastafari je náboženské hnutí pocházející z Jamajky, kde vzniklo ve 30. letech 20. století. Toto náboženství kombinuje především prvky židovství a křesťanství. Jeho vyznavač (rasta nebo rastafarián) například nesmí požívat alkohol či maso; při uctívání se používají především symboly převzaté z judaismu (židovská hvězda, lev z kmene Juda atp.).
Pro počátky hnutí byl důležitý jamajský černošský aktivista Marcus Mosiah Garvey, jenž v roce 1920 prorokoval nástup černého krále - mesiáše. Když byl pak roku 1930 korunován černošský císař Haile Salassie, znamenalo to pro mnohé jasné naplnění Garveyho proroctví. Podle císařova předkorunovačního titulu a jména - rás Tafari Makonnen - také rastafariáni odvodili své jméno: rastafari.
Rastafariánská filozofie vychází zejména z předpokladu, že černoští obyvatelé Ameriky, kteří sem byli zavlečeni jako otroci, jsou přímí potomci krále Šalamouna a královny ze Sáby. Považují se za jeden ze ztracených izraelských kmenů, proto mají ve znaku lva Judského (dredy mají připomínat jeho hřívu).
Haile Selassie I. zastává v rastafariánské víře důležité postavení, je považován za inkarnaci Boha a černého mesiáše, který v soudný den den vyvede všechen africký lid ze zkaženého světa hříchu Babylonu, do vysněné zaslíbené země, označované v rastafaránské terminologii jako "Zion" . Tou zaslíbenou zemí je Afrika.
Důležitou součástí hnutí a formou jeho šíření je hudební styl reggae, spojený zejména se jménem Boba Marleyho a kouření ganji (marihuany), s jejíž pomocí rastafariáni mohou komunikovat s Bohem. Celkově rastafariánská filozofie nabádá k všeobecnému míru, harmonii, lásce a sjednocení.

V poslední době se rastafariánství rozšiřuje do světa a získává více a více příznivců. Většina z nich se zaměřuje na praktickou stránku věci a rastafariánství berou spíš jako životní styl než jako duchovní cestu.

Reggae design

11. dubna 2010 v 13:16 | LucY |  Novinky
..
Páni a dámové:). Vítám vás na svém nově oblečeném blogu -teda pokud sem ještě někdo chodí- a doufám, že se vám nový design líbí, já osobně jsem se na ten opožděný podzimní už nemohla dívat. Jsem to ale ostuda.. Nechat tady tak dlouho takovej starej a okoukanej design. Proto jsem se rozhodla ho pozměnit:). Není to žádná velká sláva, ale mě se líbí:). Miluju totiž reggae, ta hudba je skvělá a tak krásně klidná:). Na závěr sem pak hodim nějaké songy;).
Jinak za tu dobu, co jsem tu nebyla se událo strašně moc věcí, ale znáte to.. Když se vás někdo zeptá co je nového, tak prostě odpovíte, že asi nic, protože nevíte čim začít mno a nějak podobně jsem na tom já.. Bylo by docela blbý, kdyby se u mě za půl roku neudálo nic novýho co? To bych musela být pecivál a to nejsem:P..
Přidám pár článků na uvítanou a oživení a pak se uvidí jak to tu bude dál ;).. Tak se mějte a smějte:).

A teď slíbené songy (moje neojblíbenější, ale rozhodně nejsou všechny;):